Kokia mitybos specifika ISKCON'e?
Vedose daug kalbama apie visuotinę empatiją. Bhagavad-gytoje (6.32) Krišna sako: "tas yra tobuliausias jogas, kuris remdamasis savąja dvasine patirtimi sugeba matyti visas gyvas būtybes kaip lygias, tiek jų laimėje, tiek kančioje."
Kitaip sakant, kiekviena gyva būtybė yra dvasinė siela, uždaryta materialiame kūne, kuriame ji kenčia arba patiria savo džiaugsmus. Todėl kiekviena gyva būtybė turi savaiminę vertę ir teisę gyventi, o ne būti skirta kažkam kitam maistu. Todėl daugelis Indijos šventųjų (tarp jų ir Mahatma Gandhis) propagavo vegetarizmą kaip- neprievartos arba gyvybės etikos elementą. Negalima žudyti gyvūnų tik tam, kad patenkinti liežuvio poreikius. Indijoje iki šiol apie 70 proc. žmonių laikosi vienokios ar kitokios vegetarinės dietos.
Tačiau gamta sutvarkyta taip, kad viena gyva būtybė yra kitos gyvos būtybės maistas. Šrimad Bhagavatam (6.4.9) teigia:
"Gamtos parėdymu vaisiai ir gėlės yra vabzdžių ir paukščių maistas, žolė ir kitos bekojės būtybės yra skirtos maistui keturkojams gyvūnams. Gyvūnai, kurie negali naudotis priekinėmis kojomis kaip rankomis skirti būti maistu tokiems gyvūnams kaip tigrai, kurie turi aętrius nagus. O keturkojai gyvūnai ir grūdai yra maistas žmogiškoms būtybėms."Nors šis posmas teigia, kad žmogus gali valgyti mėsą, kiti Vedų tekstai sako, kad žmogus, siekiantis išsivaduoti iš materialaus gyvenimo pančių turiu maitintis tik maistu, kuris prieš tai pasūlytas Aukščiausiajam. Bhagavad-gytoje (3.13) Krišna sako, kad tie, kurie valgo maistą, paaukotą Dievui, išsivaduoja iš visų nuodėmių, tačiau tie, kurie valgo savo malonumui, minta vien tik nuodėme. Ankstesniais amžiais buvo leidžiama aukoti gyvulius Dievui, nes tai jiems suteikdavo naują, tobulesnį kūną. Tokio paaukoto gyvulio mėsa buvo laikoma šventa ir ją buvo galima (ir netgi privalu) valgyti. Tačiau Kali amžiuje (kuris prasidėjo apytiksliai 3100 metų pr.Kr.) gyvulių atnašavimai draudžiami. Todėl mėsos valgymas taip pat tapo nuodėmingu. Be abejonės yra daugybė kitų argumentų (sveikatos, ekonominių, ekologinių, etinių), kurie kalba vegetarizmo naudai, bet ISKCON'o nariai laikosi vegetarizmo todėl, kad Krišnai negalima aukoti mėsos. Reikia pasakyti, kad daugumai ISKCON'o narių tai pats lengviausias ir maloniausias reguliuojamas principas. Netgi žmonės, kurie pasitraukia iš Krišnos sąmonės judėjimo ir pasirenka kitokį kelią, dažniausiai toliau lieka vegetarais.
ISKCON'o nariai yra lakto vegetarai, tai yra jie nevalgo mėsos, žuvies, kiaušinių ir jų produktų, bet mielai naudoja visus pieno produktus. Amerikos dietologų asociacijos teigimu (1997 m.) gerai subalansuota vegetarinė mityba yra visiškai pilnavertė ir suteikia daug sveikatos privalumų. Krišnos sąmonės judėjimas pasaulyje dažnai vadinamas virtuvės religija, įvertinant nepaprastai turtingą ir skanią indišką virtuvės tradiciją.
< Ankstesnis | Sekantis > |
---|